הנגב פורח - בחממות קנאביס לא חוקיות בשטחי אש

הנגב פורח - בחממות קנאביס לא חוקיות בשטחי אש

בספר שפרסם בחודש מרץ האחרון, מתאר מנכ"ל עמותת רגבים מאיר דויטש את אובדן השליטה של משטרת ישראל בפשיעה בנגב, ומתייחס באופן ספציפי לגידולי הקנאביס. רבות מן החממות שכתב עליהן כבר לא נמצאות בשטח, אבל כפי שהוא בעצמו אומר, "על כל שדה או חממה שאנחנו משמידים העבריינים מקימים עשרה"

לא חסרות ידיעות על המערב הפרוע המתחולל בדרום – באזורים רבים בנגב הפשיעה משתוללת. פרוטקשן, גניבות ציוד צבאי וציוד חקלאי, פריצות לבתים וגניבות וגם הקמת מאות חממות לא חוקיות לגידול קנאביס. במרץ השנה הוציא מנכ"ל תנועת רגבים, מאיר דויטש, ספר בשם בדואיסטן, המתאר בפרוטרוט את הנעשה בנגב, ואיך המדינה והמשטרה הרימו ידיים במלחמה מול הפשיעה שממררת את חיי התושבים. אחד הנושאים שדויטש מתייחס אליהם בספרו הוא חממות הקנאביס, שמוקמות בשטחי אש של צה"ל באזור צאלים ובאזורים אחרים. יש מטיילים בדרום שנתקלים בחממות האלו האלה במקרה, וגם מרשים לעצמם לקטוף, ודויטש אף צירף לספרו מפה של חממות הגידול, והוסיף גימיק: קואורדינטות מדויקות של חלק מהחממות, עבור מי שמעוניינים לצאת לקטיף עצמי.
במשטרה העריכו כי יש ברחבי הנגב מאות שדות וחממות שבהם בדואים מגדלים מריחואנה באופן לא חוקי, בשטחי אש או במקומות מדבריים שוממים. לטענתם, אלפי שדות כאלה הושמדו בדרום במהלך השנים האחרונות. בראיון לאתר מאקו על רקע התופעה המתגברת דויטש מספר שרוב החממות שאליהן התייחס בספר, כבר לא קיימות. "הייתה לאחרונה פעילות מאוד רחבה של צה"ל ושל רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, והם שרפו מאות חממות קנאביס, אז אפשר לומר שיש פה איזו התעוררות. זו בעיקר פעילות של משרד הביטחון ושל צה"ל. אני רק קצת מתבאס כי לא נעשתה שום עבודה מודיעינית כדי למצוא את העבריינים. זה מאוד חבל. הקנאביס בחוות היה כבר לקראת קטיף אז הם הפסידו הרבה כסף".


בתשובה לשאלה אם הוא יודע אם אכן הושמדו החממות הרלוונטיות מהספר, דויטש אומר שהוא לא בטוח אבל שיברר עם אחד מרכזי התנועה באזור. למחרת יוצר קשר אברהם מתנועת רגבים ומעדכן שרוב החממות שהקואורדינטות שלהן צוינו בספר אכן לא קיימות יותר. "בדקנו את רוב נקודות הציון שהפנינו אליהן, או שהן הושמדו, או שהן נקטפו", הוא אומר. "מה שהיה כבר לא קיים בשטח".
"צריך תוכנית מקיפה מאוד, לפחות של חומש. כי גם כשכבר תופסים אז הפושעים הם לא יושבים בכלא. יש לנו בעיה של בתי משפט וצפיפות של בתי הכלא, צריך לטפל בהרחבת בתי כלא והרחבת ענישה, בעיני צריכות להיות תקנות לשעת חירום".

מראיינת: "קיצוני."
"נכון, תקנות לשעת חירום זה לא קונבנציונלי, אבל המצב קשוח. היום להכניס מישהו לכלא עבור פרוטקשן זה כמעט בלתי אפשרי – מישהו נכנס לחנות ונותן כרטיס ביקור ואם לא תתקשר אז יפגעו בך או בעסק. אין ראיות, אז זאת באמת בעיה. אני חושב שבאירוע של הקנאביס אין צורך בזה, אבל בהקשר של הפרוטקשן צריך להביא שב"כ ומודיעין כדי שיהיה אפשר להכניס בן אדם לכלא".

אבל זה כמובן לא אומר שאין חממות נוספות, או שלא יקומו כאלה. "על כל שדה או חממה שאנחנו משמידים העבריינים מקימים עשרה. זה משחק של חתול ועכבר שלא מסתיים לעולם", אמר בעבר למאקו קצין משטרה. דויטש מסכים: "אני חושב שזה נושא סקסי שמקבל חשיפה תקשורתית. לבוא ולשרוף זה נורא פשוט, ודווקא בחממות הסמים המשטרה מטפלת, אבל לשרוף זה מספיק. לדעתי צריך להעמיד מארב של לוחמים ולתפוס את העבריינים ולהעמיד אותם לדין. המשטרה מציגה את זה כהצלחה, בעיניי זו לא הצלחה. זה אמנם אירוע שהוא לא מסוכן ומסובך כמו טיפול בנשקים לא חוקיים או פרוטקשן, אבל החממות פשוט ימשיכו לצוץ".

תגיות 

כתוב תגובה

נדרש אישור לתגובות טרם פרסומן באתר